Get Adobe Flash player
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

POWSTANIE STYCZNIOWE WE WROCŁAWIU: JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA, KIEDY M…

18-01-2013

Powstania nikomu nie doradzałem. Jako były wojskowy widziałem trudność walczenia bez armii z militarną potęgą. Gdy zbrojne ruszenie wybuchnąć miało – radziłem odwołanie. Odwołać nie było czasu. Zgodziłem się wtedy na prośbę, bo jako Polak osądziłem za mą powinność nieoszczędzanie siebie tam, gdzie inni wszystko poświęcali. Romuald Traugutt - ostatni dyktator powstania styczniowego podczas procesu skazującego go na śmierć

Pierwsze dni Stanu Wojennego

Jan Bodakowski 09-12-2012

Pierwsze dni Stanu Wojennego

Przez cały rok 1981 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowywało w najdrobniejszych szczegółach (od ilości niezbędnych miejsc w izbach dziecka dla dzieci internowanych opozycjonistów, do rozkład pomieszczeń budynków przeznaczonych do pacyfikacji) wprowadzenie Stanu Wojennego. Władze planowały powołanie do życia nowej Solidarności całkowicie kontrolowanej przez Tajnych Współpracowników, TW mieli do władz wybrać innych TW. Równoległe cały aparat propagandowy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej szkalował Solidarność.

MAREK HŁASKO I WROCŁAW

Artur Adamski 13-11-2012

MAREK HŁASKO I WROCŁAW

43 lata temu umarł Marek Hłasko – jeden z najbardziej niezwykłych i nadal poczytnych polskich pisarzy. Dla takich jak on krytyk i historyk Jan Marx ukuł określenie: „kaskaderzy literatury”. Hłasko bez wątpienia był właśnie kimś takim – człowiekiem utalentowanym, niepogodzonym z rzeczywistością, żyjącym bardzo intensywnie, ryzykownie i być może w wyniku tego – krótko.

sobota, 24 październik 2009 08:46

Wrocław

Napisał 

Wrocław (łac. Wratislavia, czes. Vratislav, niem. Breslau) -

historyczna stolica Śląska położona po obu stronach środkowej Odry, na Nizinie Śląskiej.

Według tradycji, gród został założony przez czeskiego księcia Wratysława (panował 915-921). Nazwa miasta jest skróconą formą imienia założyciela - Wrocisław. Około roku 990 miasto wraz z resztą Śląska przeszło we władanie Piastów, Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Początkowo ośrodek osadniczy mieścił się na Ołbinie, piastowski gród książęcy powstał na Ostrowie Tumskim, który był wówczas wyspą. Z czasem ośrodek urbanistyczny przeniósł się na lewy brzeg Odry w miejsce dzisiejszej Starówki.

 

 

W 1000 roku na zjeździe gnieźnieńskim cesarz Otton III i Bolesław Chrobry ustanowili w mieście biskupstwo rzymskokatolickie. Krótko po tym powstała w obrębie grodu pierwsza katedra romańska. Choć miasto istniało już wcześniej - datę tę traktuje się oficjalnie jako początek jego istnienia - w 2000 roku uroczyście obchodzono tysiąclecie Wrocławia.

 

 

Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego, miastem na prawach powiatu - wrocławski powiat grodzki. Istnieje także wrocławski powiat ziemski grupujący 9 okolicznych gmin: Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Mietków, Sobótka, Święta Katarzyna, Żórawina - jego siedziba także mieści się we Wrocławiu.

 

 

Przez miasto przepływa 5 rzek większych: Odra i 4 jej dopływy, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa. Przed II wojną światową w mieście istniały 303 mosty, obecnie pozostało ich około 220.

 

 

 

Do niekwestionowanych zabytków i atrakcji należą:

Rynek, wytyczony w 1241r. - jeden z największych w Europie, kamienice otaczające są mieszaniną stylów architektonicznych, pochodzą w dużej mierze z XIX/XX w., gotycki ratusz, kościół św. Marii Magdaleny z XII-wiecznym portalem romańskim, gotycki kościół św. Elżbiety, garnizonowy z 86 metrową wieżą, kamieniczki Jaś i Małgosia,

 

 

 

 

Patrz Rynek

 

Ostrów Tumski - gotycka katedra z kaplicą mariacką z XIV w., i kaplicami barokowymi , romański kościół św. Idziego, most tumski (najstarszy we Wrocławiu), gotycki kościół NMP na Piasku z XII w.

 

 

 

 

 

 

Patrz Ostrów Tumski

 

 

Barokowy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego i Aula Leopoldina.

Wiszący Most Grunwaldzki.

 

 

Hala Stulecia (Hala Ludowa).

 

 

 

Patrz Hala Stulecia

 

Panorama Racławicka.

 

 

Park Szczytnicki (Ogród Japoński).

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytany 4230 razy
Więcej w tej kategorii: « Ogród Japoński Herb »

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania. Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.